Parametrics
PD110F-120 absolute maximum ratings: (1)Repetitive Peak Reverse Voltage:1600V; (2)Non-Repetitive Peak Reverse Voltage:1700V; (3)Repetitive Peak off-state Voltage:1600V; (4)Average On-state Current:110A; (5)R.M.S. On-state Current:172A; (6)Surge On-state Current:2740/3000A; (7)Peak Gate Power Dissipation:10W; (8)Average Gate Power Dissipation:1W; (9)Peak Gate Current:3A; (10)Peak Gate Voltage (Forward):10V; (11)Peak Gate Voltage (Reverse):5V; (12)Operating Junction Temperature:-40 to +125 ℃; (13)Storage Temperature:-40 to +125 ℃.
Features
PD110F-120 features: (1)IT(AV)110A, IT(RMS)172A, ITSM 3000A; (2)di/dt 100A/ μs; (3)dv/dt 1000V/ μs.